A hó megfagyott víz. Pontosabban 0 fok alatt a légköri vízpára fagy meg és esik le hó formájában. A hópehely jégkristályokból épül fel, amelyek formája attól függően változik, hogy milyen hidegben alakultak ki.
0 °C…−8 °C : elsősorban tű alakú
−5 °C…−10 °C : oszlopok, lapocskák
−10 °C…−20 °C : lapocskák
−13 °C…−17 °C : hócsillagok
−18 °C…−25 °C : oszlopok, kombinált lapocskák keletkeznek.
De, hát a jégkristály színtelen, ezért az tűnik logikusnak, ha a hópehely is átlátszó, színtelen lenne. A fehér színét az egymásra rakódott jégrétegek fénytörésében keressük. Az apró hószemek vagy jégkristályok minden fényt, a szivárvány összes színét visszaverik, így a sok szín keverékéből kialakul a fehér hópehely. A hókristály mindegyik hullámhosszú fényt vissza veri és ezért látjuk fehérnek, mert a fehér tartalmazza az összes színt.
Tovább gondolva az egészet, akkor ezek szerint nem csak a havat, hanem minden fehér tárgyat azért látunk fehérnek, mert visszaveri az összes rájuk eső fényt. A hó és a só apró kristályokból áll, a liszt parányi szemcsékből, a tej zsírcseppeket tartalmaz. Ezek a részecskék a fényt szabálytalanul keverve, teljesen visszaverik, s ezért látszanak fehérnek.
Szása